Wyjazdy

Festiwal Podróżników National Geographic i XXV Targi Regionów Turystycznych "Na Styku Kultur"

„Trzeba mieć duszę wojownika”. Festiwal Podróżników National Geographic oraz XXV Targi Regionów Turystycznych „Na Styku Kultur” w Łodzi już za nami. Po raz pierwszy telewizja studencka SAN TV wraz z kołem naukowym turystyki i rekreacji miała możliwość wspólnie wziąć udział w tym inspirującym projekcie podróżniczym.

Tegoroczny Festiwal Podróżników National Geographic rozpoczął się od wystąpienia Krzysztofa Wielickiego – polskiego wspinacza, który jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Opowiadał o zimowych wyprawach na ośmiotysięczniki, wspominał o swoich towarzyszach, a wszystko to było dopełnione pokazem fotografii i fragmentami filmów w tle. Chwilę później Michał Cessanis zabrał wszystkich na wyprawę do Chin, jakich nie znamy. Kraju pełnego niespodzianek i oferującego wiele tajemnic do odkrycia. Z wielką pasją podzielił się swoimi przygodami w Chinach, a także kulinarną wyprawą do Kantonu. Następnie na scenę wkroczyła Kamila Kielar z wystąpieniem o niedźwiedziach – duchach. Wspaniały projekt i jeszcze lepszy reportaż. Przepłynęła kajakiem samotnie ponad 500 kilometrów, spotkała, sfotografowała i sfilmowała niedźwiedzie – duchy, niedźwiedzie czarne, humbaki, wydry morskie, foki oraz inne zwierzęta żyjące w tamtym rejonach. Ciężka praca, odwaga, pasja i determinacja sprawiły, że relację z wyprawy oglądało się i słuchało z zapartym tchem. Sobotnie popołudnie dodatkowo urozmaiciły warsztaty z fotoreportażu prasowego, które poprowadziła dyrektor artystyczna National Geographic. Omówione zostały najciekawsze propozycje wysłane przez uczestników festiwalu. Można było dowiedzieć się, czym powinien charakteryzować się reportaż prasowy, jak przygotować zdjęcia do publikacji oraz jak nawiązać kontakt z redakcją. Natomiast niedziela rozpoczęła się ważnym pytaniem, – co tak naprawdę wiemy o lesie? Odpowiedzi na nie udzielił Piotr Horzela, który jest nie tylko podróżnikiem, ale też przyrodnikiem. Od dwóch lat rozwija swój kanał przyrodniczy na YouTube i tworzy serię filmów „O lesie”. Za to Mateusz Waligóra zabrał nas rowerami na krańce świata. Z wielką pasją zaciekawił wszystkich historią o swojej podróży rowerowej przez Amerykę Południową i Australię. Na kolejną prelekcję do Mateusza Waligóry dołączył Dominik Szczepański i rozmawiali o książce „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”. Po śmierci Tomka autor książki wyruszył w podróż aż do bazy pod Nanga Parbat w Pakistanie, aby wnikliwie i szczegółowo zadbać o każdy element tej biografii. Pierwszą tegoroczną odsłonę Festiwalu Podróżników National Geographic zakończyło spotkanie z niezwykłym Aleksandrem Dobą, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent.

Podróżnicy i miłośnicy opowieści z najdalszych zakamarków świata mieli okazję nie tylko wysłuchać ciekawych prelekcji, ale też spróbować tradycyjnych przekąsek regionalnych oraz poznać różne formy turystyki kwalifikowanej. Jedną z nich była enoturystyka (skoncentrowana głównie na odwiedzaniu miejsc związanych z winem), która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

To był wyjątkowy weekend. Spotkaliśmy wielu fantastycznych i inspirujących do wyruszenia w podróż ludzi. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tych wydarzeniach i z niecierpliwością już czekamy na kolejne, a tymczasem obejrzyjcie naszą wideo relację.